bjj

Brazylijskie jiu jitsu (BJJ) to sport stosunkowo młody, jednak ogromnie popularny na całym świecie. Na jego sukces największy wpływ miały i ciągle mają udane występy brazylijczyków  w galach MMA Pride oraz  UFC. Pierwowzorem BJJ jest japońskie judo, jednak  brazylijskie jiu jiutsu jest dużo bogatszym i szerszym zagadnieniem. Prekursorem BJJ był japoński judoka Mitsuyo Maeda natomiast współczesną formę opracowała i rozpropagowała brazylijska rodzina Gracie. Styl BJJ w dalszym ciągu jest rozbudowywany i dostosowywany do współczesnych wymagań. Historia BJJ w Polsce zaczyna się od Karola Matuszczaka, który jest pionierem tej dyscypliny w naszym kraju. Jego podopieczni budują teraz kadrę trenerską Pretorium.

Klub Sportowy Pretorium to jedna z najlepszych w kraju Akademii brazylijskiego jiu jitsu. Jej wielki sukces zawdzięczamy pracy trenerskiej Andrzeja Stoltzmana i Adama Wardzińskiego. Praca tego duetu owocowała wielokrotnie medalami Adama na zawodach krajowych i międzynarodowych, lokując go w czołówce najlepszych na świecie zawodników BJJ. W 2015 roku naszą Akademię objął opieką Alan Finfou, tworząc pierwszą w kraju placówkę Alan Finfou jiu jitsu.

Jeśli jesteś zainteresowany trenowaniem jiu jitsu ze światową czołówką tej dyscypliny, nie czekaj dłużej tylko odwiedź naszą sekcję BJJ!